In Brussel is de jaarlijkse State of the European Union uitgesproken door de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. In de toespraak over de Staat van de Unie wordt teruggekeken op de resultaten van het afgelopen jaar en worden de plannen van de Commissie voor het komende jaar aangekondigd. Met de Europese parlementsverkiezingen in juni 2024 in het vooruitzicht, blijft de klimaat een belangrijk thema. Daarnaast krijgen ook arbeid, het creëren van een gunstige concurrentiepositie voor bedrijven (ook voor het MKB) en de uitbreiding van de EU veel aandacht. Deze ambities zijn ook van invloed op Limburg.
Een Amerikaanse delegatie van drie Congresleden en hoogwaterspecialisten van de American Flood Coalition werden deze week in Limburg bijgepraat over waterveiligheid.
Vertoro, gevestigd op Brightlands Chemelot Campus, is het eerste Limburgse bedrijf dat een subsidie uit het Europese Just Transition Fund (JTF) in de wacht sleept. Daarbij ontvangt het ook cofinanciering van het ministerie van Economische Zaken en Klimaat. Met de subsidie van €1.228.665,- gaat Vertoro de fabriek opschalen waar van biomassa bio-olie wordt gemaakt. Uit deze bio-olie gaat het ook op grote schaal duurzame grondstoffen halen voor de chemische industrie. Dat is een flink stap vooruit in de vergroening van Chemelot.
Of de Einstein Telescope daadwerkelijk in de Euregio Maas-Rijn gebouwd zal worden, is nog even afwachten. Wat wél al een plek in de regio krijgt, is het Einstein Telescope Education Centre (ETEC). Het ETEC wordt gevestigd in Discovery Museum in Kerkrade, in het kubusvormige gebouwdeel aan de stationszijde. Het ETEC wordt in het komende jaar ontwikkeld en is vanaf schooljaar 2024-2025 voor een periode van drie jaar geopend.
De Europese Unie stelt een miljoenensubsidie ter beschikking voor de doorontwikkeling van drie Limburgse binnenhavens, namelijk de Willem Alexander Haven in Roermond, de haven van Chemelot in Stein en de Beatrixhaven in Maastricht. Het betreft in totaal vier projecten met een totale investering van 76,3 miljoen, waarvoor Europa 37,4 bijdraagt.
De Nederlandse provincies lanceren vanuit hun samenwerkingsverband Interprovinciaal Overleg (IPO) een nieuw platform: www.werkenvoordeprovincie.nl. Op deze website staan alle vacatures van de Nederlandse provincies bij elkaar. Ook Provincie Limburg sluit hierbij aan.
Terwijl de eerste schop in de grond ging bij het IBA project ‘Open Club Klimmen’ in Voerendaal, worden in Brunssum de plannen afgerond voor een nieuwe inrichting van het Schutterspark.
De Europese Commissie heeft het subsidieprogramma Just Transition Fund (JTF) van 623 miljoen euro goedgekeurd voor Nederland. 178 miljoen gaat naar de JTF-regio’s in Zuid-Nederland: Zeeuws-Vlaanderen/Vlissingen-Oost, West-Noord-Brabant en Zuid-Limburg (Chemelot Campus). Deze gebieden kennen veel zware industrie en worden hard getroffen door de overgang naar een klimaatneutraal Europa in 2050, bijvoorbeeld door banenverlies. Elke regio krijgt bijna 60 miljoen euro om de transitie van emissie-intensieve industrieën te versnellen en toekomstbestendige banen te creëren.
Tijdens de Euregionale Buurtalenconferentie, die onlangs plaatsvond in Kerkrade, hebben zeven scholen de certificering ‘Euregioschool’ ontvangen. De scholen ontvingen dit plaquette omdat ze zich extra inzetten voor euregionaal talenonderwijs en uitwisseling met de buurlanden.
Limburgse samenwerking versterkt Haagse plannen
Het kabinet heeft in de Troonrede vandaag een beroep gedaan op de veerkracht en gezamenlijkheid van alle Nederlanders. Waarden die we in Limburg traditioneel hoog in het vaandel hebben staan. Als provincie voelen we de verantwoordelijkheid om samen met het Rijk en gemeenten bij te dragen aan een toekomstbestendig Nederland. Waar Den Haag bijvoorbeeld op korte termijn mensen te hulp schiet die hun energierekening niet meer kunnen betalen, helpen we in Limburg onze inwoners om energie te besparen en hun huis te verduurzamen. Zo versterken we elkaar. Juist in deze lastige tijden is het van belang dat overheden op alle niveaus optimaal met elkaar samenwerken, zodat we ervoor zorgen dat iedereen kan blijven meedoen. Limburg doet daarbij een beroep op het kabinet om actief werk te maken van de specifieke uitdagingen en kansen van grensregio’s zoals de onze.