Provincie Limburg investeert € 3,1 miljoen in woningbouwversnelling

26 mei 2026

Provincie Limburg heeft met het toekennen van de subsidie aan de regio Midden-Limburg, de laatste in de rij, een bedrag van in totaal € 3,1 miljoen euro beschikbaar gesteld aan de regio’s Noord-, Midden- en Zuid-Limburg om de woningbouw te versnellen. Hiermee krijgen gemeenten de mogelijkheid om gezamenlijk meer kennis, capaciteit en slagkracht in te zetten bij het uitvoeren van hun regionale woonopgaves. Met deze nieuwe provinciale bijdrage, aangevuld met € 1,5 miljoen rijksmiddelen, zet Limburg een stevige stap voorwaarts in de woningbouwopgave.

Michael Theuns, gedeputeerde Wonen, Water, Ruimte, Bodem en leefbaarheid: "Met deze subsidie geven we een krachtige impuls aan de woningbouw in Limburg. Door te investeren in extra capaciteit en kennis bij de gemeenten, kunnen we gezamenlijk sneller inspelen op de grote woonopgaven waar onze regio voor staat. Goede samenwerking is daarbij essentieel om voor alle inwoners passende en betaalbare woningen te realiseren."

Verdeling van de middelen

De subsidie wordt toegekend via de subsidieregeling ‘flexibele inzet ondersteuning woningbouw 2025-2027’, gericht op het realiseren van de regionale afspraken uit de Woondeal en de uitvoering van de nieuwe Wet versterking regie op de Volkshuisvesting (Wvrv). De verdeling is als volgt:
• Regio Noord-Limburg: € 800.000
• Regio Midden-Limburg: € 700.000
• Regio Zuid-Limburg: € 1.600.000
Elke betrokken gemeente kan € 100.000 inzetten voor het versterken van hun capaciteit.

Impuls voor regionale samenwerking

De extra middelen zijn bedoeld voor praktische inzet, zoals het aanstellen van regionale projectleiders, het opstellen of actualiseren van regionale woonbehoefteonderzoeken, het ontwikkelen van gezamenlijke volkshuisvestingprogramma’s en het uitvoeren van data-analyses. Door de intensievere samenwerking en kennisdeling tussen gemeenten kunnen procedures sneller verlopen en wordt er gewerkt aan toekomstbestendige, regionale oplossingen voor woonvraagstukken.

Gemeenten binnen de regio kunnen met deze subsidie extra kennis, kunde en capaciteit inzetten om samen te voldoen aan de wettelijke verplichtingen uit de Wet versterking regie op de Volkshuisvesting (Wvrv). De middelen worden op regionale schaal ingezet en zijn bedoeld om:
• de samenwerking tussen de gemeenten te versterken;
• woningbouwversnelling te bevorderen;
• uitvoering te geven aan de afspraken uit de Woondeal Limburg;
• vooruit te werken aan nieuwe beleidsinstrumenten op het gebied van volkshuisvesting.

Samen bouwen aan Limburg

Deze incidentele subsidie biedt gemeenten de noodzakelijke impuls om op korte termijn snel resultaat te boeken, maar vormt tevens de basis voor structurele regionale samenwerking op het gebied van wonen. Zo wordt toegewerkt naar een toekomst waarin voor iedere Limburger een betaalbare en passende woning beschikbaar is.