300 miljoen voor De Peel: start van maatregelen voor lostrekken vergunningverlening

17 juni 2026

Vandaag hebben 22 overheidsorganisaties hun handtekening gezet onder de samenwerkingsovereenkomst voor NOVEX De Peel. Het kabinet investeert daarvoor 300 miljoen euro in de regio. De investering maakt de uitvoering mogelijk van maatregelen die natuurherstel versnellen, verdroging tegengaan en de stikstofdruk op kwetsbare natuur verminderen.

Het geld wordt ingezet voor vijf maatregelenpakketten rond de Natura 2000-gebieden Deurnsche Peel & Mariapeel (inclusief De Bult), Groote Peel en Sarsven en De Banen. Met de ondertekening verschuift de aandacht van plannen naar uitvoering en kan de aanpak in het gebied daadwerkelijk van start.

Schop in de grond

Met de ondertekening geven 17 gemeenten, 2 provincies, 2 waterschappen en het Rijk het startsein voor een uitvoeringsprogramma dat de komende jaren natuurherstel versnelt, verdroging tegengaat en de stikstofuitstoot vermindert. De maatregelen moeten niet alleen de natuur versterken, maar ook weer ruimte gaan bieden voor vergunningverlening en nieuwe ontwikkelingen in de regio. Daarmee wordt een volgende stap gezet naar een Peel waar natuur, economie en leefbaarheid met elkaar in balans zijn.

Minister van LVVN, Jaimi van Essen: "Vandaag zetten we een belangrijke stap van plannen naar uitvoering. De opgaven in De Peel zijn groot en vragen veel van boeren, ondernemers en inwoners. Juist daarom is het belangrijk dat we hen ondersteunen bij de veranderingen die nodig zijn. Een deel van de 300 miljoen euro is beschikbaar voor maatwerk voor boeren. Daarnaast onderzoeken we hoe we extra middelen kunnen inzetten om de sociaal-economische gevolgen in de regio op te vangen. Zo werken we samen aan een toekomstbestendige Peel."

Gedeputeerde Theuns: "Met dit uitvoeringsprogramma en de afspraken die daarbij horen, zetten we een belangrijke stap voorwaarts. De opgaven in de Peel zijn omvangrijk en sterk met elkaar verweven. Dat vraagt om nauwe samenwerking én om blijvende aandacht voor de sociaaleconomische ontwikkeling van het gebied. Samen bouwen we daarom aan een meerkleurig Peel. Alleen door gezamenlijk op te trekken en onze krachten te bundelen, kunnen we tot uitvoering komen en mensen die in de Peel wonen en werken echt verder helpen."

Gedeputeerde Faassen: "Met deze aanpak werken we gericht aan natuurherstel en het verminderen van de stikstofdruk op kwetsbare natuur in De Peel. Daarmee bouwen we aan een gebied waarin natuur, economie en leefbaarheid beter met elkaar in balans komen. Juist omdat de opgaven zo nauw samenhangen, is het belangrijk dat we met zijn allen blijven investeren in een toekomstbestendige Peel. Een plek waar boeren en andere ondernemers nu en in de toekomst een goede boterham verdienen en er dus ruimte is voor nieuwe bedrijvigheid én waar het fijn leven is in de steden en de dorpen en waar tegelijkertijd waardevolle natuur duurzaam wordt versterkt."

Waar gaat het geld naartoe?

De 300 miljoen wordt ingezet voor maatregelen die natuur en water herstellen, boeren ondersteunen bij verduurzaming en omschakeling, ruimte bieden voor vrijwillige bedrijfsverplaatsing of -beëindiging en maatwerk mogelijk maken voor ondernemers in het gebied.

Er gaat 150 miljoen euro naar de provincie Limburg die het geld inzet in:
• Meijels Agrarisch Perspectief (Limburgse zijde Groote Peel)
• Gedeelde Peel (Limburgse zijde Deurnsche Peel & Mariapeel)
• Sarsven en de Banen.

Er gaat 150 miljoen naar de provincie Noord-Brabant die het geld inzet in:
• De Vitale Peel (Brabantse zijde Groote Peel en Deurnsche Peel & Mariapeel)
• De Bult (onderdeel van Deurnsche Peel & Mariapeel).

De Limburgse maatregelen

Meijels Agrarisch Perspectief
Het Meijels Agrarisch Perspectief richt zich op het verminderen van de sterke schommelingen in de grondwaterstand rondom de Groote Peel. Die schommelingen vormen een probleem voor het herstel van het kwetsbare hoogveen en zorgen voor uitdagingen voor de landbouw, zoals droogte, wateroverlast, onzekerheid rondom beregening en de vraag hoe extensivering praktisch haalbaar blijft.

Gedeelde Peel
In de Gedeelde Peel komen drie uitdagingen samen: natuurherstel, duurzame energieopwekking en recreatie. Het water daalt hier in de zomer waardoor hoogveen en andere waterafhankelijke natuur langzaam verdwijnt. Daarom wordt gezocht naar manieren om water beter vast te houden. Tegelijkertijd is de Gedeelde Peel aangewezen als een zoekgebied voor grootschalige opwek van zonne-energie. Daarbij is gekeken naar welke plek het beste is zodat het ook bijdraagt aan natuurherstel. Ook wordt gekeken naar nieuwe kansen voor recreatie en de agrarische sector, zodat het gebied vitaal en aantrekkelijk blijft.

Sarsven en de Banen
Sarsven en de Banen is een waardevol natuurgebied met bijzondere planten, dieren en landschappen die afhankelijk zijn van voldoende schoon water en een gezond grondwatersysteem. Door invloeden zoals verdroging, extra stikstof en veranderingen in de omgeving staat de natuur hier onder druk. Door samen te werken aan systeemherstel, wordt ervoor gezorgd dat dit unieke gebied behouden blijft én ontstaat er op termijn weer ruimte om vergunningen te verlenen voor maatschappelijke en economische ontwikkelingen in deze regio.