Beperkingen zwaar transport op stalen bruggen Julianakanaal bij Echt, Roosteren en Illikhoven

23 december 2025

Op de bruggen over het Julianakanaal bij Echt, Roosteren en Illikhoven gelden vanaf morgen - woensdag 24 december - beperkingen voor vrachtverkeer wat betreft maximaal gewicht. Na onderzoek van Rijkswaterstaat (RWS) is duidelijk geworden dat er sprake is van vermoeiing van het staal van de bruggen. Door het beperken van het toegestane gewicht kan het overig verkeer veilig gebruik blijven maken van de bruggen.

De volgende maatregelen gelden vanaf woensdag 24 december 2025:

  • Brug bij Echt: geen zwaar speciaal transport boven 50 ton toegestaan.
  • Brug bij Roosteren: geen vrachtwagens of landbouwvoertuigen zwaarder dan 3,5 ton toegestaan.
  • Brug bij Illikhoven: met verkeerslichten en wegafscheidingen wordt ervoor gezorgd dat verkeer tot maximaal 50 ton via het midden van de brug rijdt.

Hulpdiensten en openbaar vervoer

Hulpdiensten en openbaar vervoer (Arriva) zijn uitgezonderd van de voorgestelde verkeersbeperkingen. Deze uitzondering heeft geen gevolgen voor de veiligheid van de bruggen. Het langzame verkeer - zoals fietsers en voetgangers - kan gebruik blijven maken van de bruggen. De omleidingsroutes worden via borden aangegeven.

Regelmatig inspecties door RWS

De bruggen zijn gebouwd in 1963 en 1965 met een levensduur van 100 jaar. Doordat het verkeer intensiever en zwaarder is geworden dan in de jaren ’60 het geval was, slijten de bruggen ook sneller. Ieder jaar inspecteert Rijkswaterstaat alle bruggen visueel en elke zes jaar vindt er een uitgebreid onderzoek plaats.

Onderzoek stalen bruggen

Om het effect van het intensievere gebruik van de bruggen in beeld te krijgen, is Rijkswaterstaat alle stalen bruggen gaan onderzoeken. Onderzoek naar deze drie bruggen wees recent uit dat de conditie van de drie bruggen over het Julianakanaal slechter bleek te zijn dan verwacht. De genoemde maatregelen zijn nodig om de veiligheid van de constructie te kunnen blijven garanderen.

Rijkswaterstaat gaat de conditie van de bruggen nog verder onderzoeken. De resultaten verwacht RWS medio 2026 te hebben. Ook wordt gekeken of er tijdelijke maatregelen mogelijk zijn waarmee de bruggen kunnen worden versterkt. Dit alles gaat in nauwe samenwerking met de beheerders van de drie wegen; de gemeenten Sittard-Geleen en Echt-Susteren en de Provincie Limburg.