De voordelen van begrazen met schapen en geiten
Begrazen met schapen en geiten heeft voordelen ten opzichte van gras maaien. De kudde graast op plekken waar maaien niet mogelijk is, zoals plekken waar stenen in het gras liggen of op hele steile hellingen. Schapen verspreiden zaden via de vacht en de ontlasting. Geiten eten ander groen dan schapen en dat zorgt voor een betere begrazing. Schapen eten voornamelijk gras. Geiten eten naast gras ook graag jonge boompjes. Vlinderstruiken en jonge abelen vallen bijvoorbeeld goed in de smaak.
Voor de schaapsherder is geen dag hetzelfde
De schaapsherder zorgt ervoor dat het gebied op de juiste manier wordt begraasd. Tegelijkertijd houdt Marion, de schaapsherder op de Sint-Pietersberg, de kudde in topconditie. Een werkdag met schapen en geiten is nooit hetzelfde, dat maakt het werk juist zo leuk. De kudde graast van maart tot en met december op de Sint-Pietersberg. In de wintermaanden staan de dieren op stal om te lammeren.
Marion is altijd met dieren bezig geweest: eerder werkte ze in een dierentuin in Apeldoorn. Omdat ze Limburg miste, ging ze op zoek naar een baan dichterbij huis. Uiteindelijk is ze als schaapsherder aan de slag gegaan. Ze werkt nauw samen met haar honden en de kudde om de bijzondere natuur op de Sint-Pietersberg te behouden en te versterken. Door haar werk komt ze op de mooiste plekjes in Limburg en werkt ze mee om deze voor Limburg zo te houden.
In onderstaande video vertelt Marion meer over haar werk.
Bron: Marion Paas, schaapsherder bij Natuurmonumenten op de Sint-Pietersberg