Ieder jaar krijgt talent een podium bij Gilde Opleidingen en wordt een student verkozen tot TopTalent van het jaar. Een student die zichzelf heeft overtroffen en met zijn talent uitsteekt boven de rest. Tijdens de verkiezingsshow Toptalent 2023 gisteravond in De Maaspoort in Venlo, werden er echter niet één maar twee winnaars uitgeroepen. Namelijk een TopTalent én een Mbo-ambassadeur. Rosa en Noujin mogen een jaar lang hun bijzondere titel dragen.
Onder het motto “Buren ontmoeten” heeft het INTERREG V-A-EMR-project sinds 2021 meer dan 12.000 leerlingen over taal- en landsgrenzen heen gebracht, tientallen taaldocenten en scholen dankzij de Buurtaalconferentie in een netwerk samengebracht, het netwerk van Euregio(profiel)scholen met tientallen scholen uitgebreid en een nieuw drietalig multimediaal leerboek gecreëerd. EMRLingua vierde ook het slotevenement met de 3e Buurtaalconferentie: we kijken terug op een zeer geslaagd INTERREG-project onder leiding van de Euregio Maas-Rijn.
Sinds 2010 heeft Universiteit Maastricht in samenwerking met de Provincie Limburg binnen het project ‘Versterking Natuurwetenschappen’ (VNW) stevig geïnvesteerd om het aanbod aan bètawetenschappen in Limburg te vergroten. De positieve resultaten hiervan zijn onder andere zichtbaar via de vier Brightlands campussen. De afsluiting van het succesvolle project is woensdag feestelijk gemarkeerd met de onthulling van een kunstwerk.
De mbo-instellingen Yuverta, Gilde Opleidingen en VISTA college gaan samen circulaire economie verweven in al hun opleidingen. Met behulp van subsidie vanuit Provincie Limburg wordt hiervoor een basismodule over Circulaire economie ontwikkeld die vanaf december 2025 voor iedere student en docent op alle niveaus binnen het mbo in Limburg te gebruiken is. Hiermee worden jongeren opgeleid voor de arbeidsmarkt van de toekomst.
Op 26 oktober 2023 dienden zowel de zeven gemeenten van Samenwerking Midden-Limburg (SML) als de acht gemeenten van Regio Noord-Limburg (rn-l) de propositie voor een Regio Deal in bij het Rijk. De regio’s vragen hiermee financiële ondersteuning van het Rijk voor belangrijke opgaven in hun regio. De Provincie Limburg is in beide aanvragen volwaardig partner in de aanvraag.
In Brussel is de jaarlijkse State of the European Union uitgesproken door de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. In de toespraak over de Staat van de Unie wordt teruggekeken op de resultaten van het afgelopen jaar en worden de plannen van de Commissie voor het komende jaar aangekondigd. Met de Europese parlementsverkiezingen in juni 2024 in het vooruitzicht, blijft de klimaat een belangrijk thema. Daarnaast krijgen ook arbeid, het creëren van een gunstige concurrentiepositie voor bedrijven (ook voor het MKB) en de uitbreiding van de EU veel aandacht. Deze ambities zijn ook van invloed op Limburg.
Een Amerikaanse delegatie van drie Congresleden en hoogwaterspecialisten van de American Flood Coalition werden deze week in Limburg bijgepraat over waterveiligheid.
Vertoro, gevestigd op Brightlands Chemelot Campus, is het eerste Limburgse bedrijf dat een subsidie uit het Europese Just Transition Fund (JTF) in de wacht sleept. Daarbij ontvangt het ook cofinanciering van het ministerie van Economische Zaken en Klimaat. Met de subsidie van €1.228.665,- gaat Vertoro de fabriek opschalen waar van biomassa bio-olie wordt gemaakt. Uit deze bio-olie gaat het ook op grote schaal duurzame grondstoffen halen voor de chemische industrie. Dat is een flink stap vooruit in de vergroening van Chemelot.
Of de Einstein Telescope daadwerkelijk in de Euregio Maas-Rijn gebouwd zal worden, is nog even afwachten. Wat wél al een plek in de regio krijgt, is het Einstein Telescope Education Centre (ETEC). Het ETEC wordt gevestigd in Discovery Museum in Kerkrade, in het kubusvormige gebouwdeel aan de stationszijde. Het ETEC wordt in het komende jaar ontwikkeld en is vanaf schooljaar 2024-2025 voor een periode van drie jaar geopend.
De Europese Unie stelt een miljoenensubsidie ter beschikking voor de doorontwikkeling van drie Limburgse binnenhavens, namelijk de Willem Alexander Haven in Roermond, de haven van Chemelot in Stein en de Beatrixhaven in Maastricht. Het betreft in totaal vier projecten met een totale investering van 76,3 miljoen, waarvoor Europa 37,4 bijdraagt.